WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ W PRUSZKOWIE

Firma OsteoMedical powstała w 2011 roku jako praktyka fizjoterapeutyczna twórcy i właściciela Piotra Kostrzębskiego w Pruszkowie. Tam Piotr prowadził swój pierwszy gabinet pod ówczesną nazwą OFP FIZJOBIOMECH, która to mieściła się wówczas w Domu Kultury KOLOROWA w Warszawie Ursus i byłą prowadzona przy gabinecie podologicznym PodoFEET. W pierwszych latach swojej działalności gabinet skupiał się oraz specjalizował w rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Tutaj szczególnie, należy zwrócić uwagę, iż obszerną grupę stanowili pacjenci chorzy na SM (stwardnienie rozsiane) oraz SLA (stwardnienie boczne zanikowe). Współpraca z Polskim Towarzystwem Stwardnienia Rozsianego oraz kierownictwo fizjoterapeutyczne w Kole Pruszków SM umożliwiło nabycie bardzo cennego doświadczenia w terapii pacjentów przewlekle chorych – miesięczna liczba wizyt samych pacjentów z SM przekraczała liczbę 80.  

Warsztaty dla chorych na SM

Jednocześnie był to czas, gdzie Piotr równorzędnie rozwijał się w dziedzinie podiatrii – medycyny skupiającej się na leczeniu chorób, wad i deformacji w obrębie stopy. Tutaj rozpoczęła się współpraca m.in. z Instytutem Biomechaniki Stopy z Australii, udziały w konferencjach oraz kongresach, wykonywanie wkładek ortopedycznych ICB, szkolenie z zakresu biomechaniki w Akademii Podologii w Katowicach, współpraca z podologami i lekarzami.

Chcąc rozwijać swoje umiejętności oraz wiedzę w toku ciągłego samokształcenia, szkoleń podyplomowych , rozpoczął studia na kierunku osteopatia i jednocześnie otworzył drugą siedzibę, gdzie razem z Barbarą Kropielnicką – neurologopedą i terapeutą SI otworzył do dziś działające w Pruszkowie Centrum Rehabilitacji Ruchowej i Mowy RiM.

Zespół terapeutów prowadzony przez Piotra ciągle się rozszerzał. Były to lata, gdzie Gabinet razem z RIM prężnie zajmował się terapią praktycznie każdego pacjenta począwszy od narodzin aż po późną starość. Dodatkowo Gabinet rozpoczął cykl szkoleń z zakresu biomechaniki stopy ukierunkowanych do fizjoterapeutów, lekarzy oraz podologów. Był to również czas, gdzie Piotr dostał nominację do odbycia szkolenia instruktorskiego z modelu terapii powięziowej FDM (Fascial Distortion Model) u boku prezydenta federacji IFDMO – Franka Roemera oraz Roberta Faryja. Równorzędna praktyka kliniczna, instruktorska pochłaniała ogrom czasu i energii, która to z kolei przyczyniła się ostatecznie do uzyskania w 2015 roku uprawnień międzynarodowego instruktora FDM. Dodatkowo Piotr w oparciu o swoją wcześniejszą wiedzę z terapii pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi opracował koncepcję wykorzystania modelu FDM w schorzeniach neurologicznych – tak powstał FDM NEURO.

Były to również czasy bardzo szerokiej współpracy z m.in. towarzystwami biegowymi, triatlonowymi, klubami sportów walki na szczeblu zawodowym, zawodowymi tancerzami i wiele innych. Dodatkowo razem z zespołem fizjoterapeutów Piotr prowadził liczne warsztaty dla chorych oraz wykłady również dla innych specjalistów. Byliśmy obstawą medycznam.in w wielu ulicznych biegach, maratonach biegowych, maratonach tanga

Ostatnie lata w Warszawie (2016/2017) skupiły się na współprowadzeniu praktyki osteopatycznej i finalnie w 2017 roku Piotr przeprowadził się do Poznania, gdzie powstała obecna forma praktyki – OsteoMedical Centrum Fizjoterapii, Osteopatii i Chiropraktyki. Pierwsze lata w Poznaniu Gabinet współpracował – oraz po dzień dzisiejszy współpracuje z AnMedica Wielkopolskim Centrum Zdrowej Stopy.

Obecnie OsteoMedical to wyspecjalizowany zespół fizjoterapeutów, osteoaptów, chiropraktyków oraz naturopatów, którzy w oparciu o swoją wiedzę i umiejętności pomagają pacjentom od samych narodzin po późną starość.

W ramach prowadzonej praktyki posiadamy m.in.

  • Poradnię terapii stopy – rehabilitacji podiatrycznej
  • Poradnię neuroortopedyczną- fizjoterapii neurologicznej i ortopedycznej
  • Poradnię terapii manualnej i rehabilitacji pacjentów bólowych
  • Klinikę sportowca
  • Poradnię terapii limfatycznej i naczyniowej
  • Poradnię osteopatyczną
  • Poradnię chiropraktyczną
  • Poradnię naturopatii i medycny naturalnej
  • Poradnię masażu

Lata 2017-2020 to czas, gdzie Gabinet ukierunkowuje swoje działania w terapię pacjentów borykających się z przewlekłym bólem, obrzękiem limfatycznym oraz problemami wad i deformacji stopy. W dziedzinie sportu na nowo wróciliśmy do terapii oraz prowadzenia sportowców wyczynowych ze szczególnym uwzględnieniem trójboju siłowego, dwuboju, cross fit etc. Doskonałe efekty terapii limfatycznej zawdzięczamy dzięki kierownictwu poradni limfatycznej i planowaniu terapii przez naszą fizjoterapeutkę Paulinę Kamińską.

Ponadto nasi fizjoterapeuci rozwijają się w dziedzinie edukacji – prowadzą swoje własne autorskie szkolenia. Zwieńczeniem tych wszystkich lat praktyki i badania stopy było stworzenie koncepcji terapii i badania stopy o nazwie GTS (Globalna Terapia Stopy), której autorem jest Piotr Kostrzębski. Koncepcja staje się coraz bardziej znana i wykorzystywana m.in. w Rosji, Ukrainie, Białorusi, Kazachstanie, Niemczech oraz w Egipcie. Oddzielną gałęzią GTS stał się GTS MASSAGE – szkolenie z masażu dedykowane dla podologów i fizjoterapeutów  którego autorami zostali nasi terapeuci Aleksandra Nowak i Rafał Wach. Piotr Kostrzębski jako jedyny europejski fizjoterapeuta zdobywa na początku rekomendację International Collage of Biomechanics z Australii w dziedzinie szkoleń z zakresu badania i terapii stopy. Finalnie w 2020 roku zostaje wcielony w grono nauczycieli i instruktorów tegoż Instytutu również jako jedyny europejski fizjoterapeuta.

Przez lata działalności OsteoMedical nie rozwinąłby się tak prężnie gdyby nie zespół fantastycznych fizjoterapeutów, którzy go tworzyli i po dzień dzisiejszy go tworzą.

Jak sami Państwo widzicie OsteoMedical to obszerna historia, której nie sposób jest w pełni opisać, tak by nie przekroczyć kilkudziesięciu stron. To nie tylko historia jej założyciela ale również wszystkich wspaniałych ludzi, którzy z nami współpracowali i współpracują.

Przedstawiliśmy zaledwie ułamek tego, co tworzyło i nadal tworzy naszą historię. Cała przeszłość gabinetu – sukcesy ale również i porażki, obszerne doświadczenie na wielu poziomach, działach fizjoterapii i rehabilitacji sprawiły, że śmiało możemy powiedzieć, że nasz Gabinet posiada bardzo ważny rdzeń- doświadczenie oraz kierujemy się wypracowaną już filozofią i sprawdzoną metodą leczenia człowieka

Naszym hasłem przewodnim od samego początku istnienia gabinetu (2011 rok) jest łacińska sentencja:

Salus aegroti suprema lex esto – dobro pacjenta najwyższym prawem